ورود / ثبت نام

سفارشات

چاپ دیجیتال چیست؟

چاپ دیجیتال

چاپ دیجیتال ، یک روش چاپ از یک فایل تصویری بصورت مستقیم ، بدون نیاز به فیلم زینک بر روی کاغذ یا سایر مدیااست.چاپ دیجیتال دارای هزینه بالاتر در هر صفحه از روش سنتی چاپ افست است. همین امر باعث میشود تا بتوان اطلاعات متغیر در هر تیراژی را چاپ کرد.

انواع چاپ دیجیتال از نظر رنگ:

۱-جوهرافشان (بر دو پایه دای و پیگمنت)

۲- لیزری

انواع چاپ دیجیتال از نظر ابعاد:

۱-چاپ دیجیتال ورقی (فرمت متوسط) : ماکزیمم تا ۳۱در ۱۰۰ سانتی متر

۲- فرمت بزرگ (large faormat) : ماکزیمم تا عرض ۱۵۰ سانتی متر و طول ۳۰ متر

۳-چاپ دیجیتال عریض (larg format) : ماکزیمم تا عرض ۵۰۰ سانتی متر و طول ۵۰ متر

انواع چاپ دیجیتال از نظر محیط:

۱-فضای داخل (indoor)

۲- فضای خارج (outdoor)

كاربردهای چاپ ديجيتال

چاپ ديجيتال در مسيری كه به سمت آينده طی مي‌كند وارد حوزه‌هاي متنوعی از صنايع گوناگون شده است. در ادامه مي‌خواهيم از كاربردهای شيوه‌های مختلف چاپ ديجيتال در زمينه‌های مختلف بگوييم:

كاربرد در مراحل پيش از چاپ ساير روش‌هاي چاپي و گردش كاري‌هاي ديجيتال:

تكنولوژي‌هاي ديجيتال علاوه بر شيوه‌هاي چاپي به اين طريق، روندها و گردش كاري ساير روش‌هاي چاپ را نيز تحت تاثير خود قرار داد. هم‌اكنون مراحل پيش از چاپ روش افست و چاپ فلكسو و گراور و حتي ديگر روش‌هاي چاپي از انجام مراحل و روش‌ها به صورت دستي و آنالوگ به طور كامل به سمت روندهاي ديجيتالي حركت كرده‌اند.

به طوري كه تمامي مراحل توليد پليت و كليشه به صورت ديجيتال به انجام مي‌رسد. حركت تكنولوژي‌هاي متنوع چاپ به سمت ديجيتالي شدن، گردش كاري‌هاي ديجيتال را براي كنترل و نظارت بر كل روند پيش از چاپ، ‌چاپ و پس از چاپ ايجاد كرده است.

كاربرد در صنعت نساجی:

دستگاه‌های چاپ پارچه با تكنيك جوهرافشان و در رنگ‌هاي بسيار متنوع علاوه بر روش‌هاي ديجيتال كليشه‌سازی در اين صنعت، از روندهاي رو به رشد در چاپ پارچه محسوب مي‌شوند.

كاربرد در دكوراسيون داخلی:

چاپ تابلوهاي نقاشی و عكس، به روش جوهرافشان روي سطوح سخت مانند MDF، چوب و … همچنین روی سطوح قابل انعطاف مانند انواع بوم و كاغذ، كاربرد بسياري در حوزه دكوراسيون داخلي امروزي پيدا كرده است. علاوه بر آن استفاده از كاغذ ديواري‌هايي كه به روش ديجيتال و به دلخواه سفارش‌دهنده با تصاوير درخواستی (Customize)چاپ شده – تصور كنيد اتاق كودكان را با عكس‌های چاپ شده از پرتره خودشان كاغذديواری كنيد-از دیگر کاربرد­های این شیوه در كسب و كار دكوراسيون داخلی به شمار مي‌روند.

كاربرد وسيع در تبليغات:‌

يكي از مشتريان ثابت شيوه‌های مختلف چاپ ديجيتال، كسب و كار تبليغات است. صنعت تبليغات براي جذب مخاطب از روش‌ها و قابليت‌های مختلف چاپ ديجيتال مانند چاپ اطلاعات متغير، شخصي‌سازی، تيراژهای كم،‌ابعاد خاص، چاپ روی متريال‌های متنوع و … استفاده فراوان مي‌برد كه از اين ميان مي‌توان به چاپ روي هدايای تبليغاتی متنوع مانند لوازم‌التحرير، خودكار، ظروف متنوع، ‌ساعت و … اشاره كرد.

كاربرد در توليد كارت‌هاي اعتباري و شناسايي:

يكي از حوزه‌های مهم كاربرد چاپ ديجيتال در مرحله شخصي‌سازی كارت‌های اعتباری بانكی است. بدنه اين كارت‌ها به روش انبوه و در تيراژهای بالا با ساير روش‌های چاپی توليد شده و مرحله كدگذاری و شخصي‌سازی آنها به طور كامل از طريق دستگاه‌های ديجيتال ويژه اين سفارشات با سرعت‌هاي بالا انجام مي‌شود. چاپ كارت‌هاي شناسايی در تيراژهای كم نيز براي مصارفی نظير كارت‌هاي شناسايی ادارات و موسسات مختلف، از طريق پرينترهاي ديجيتالی روميزی در مدت زمان بسيار كوتاهی انجام مي‌گيرد.

حتما بخوانید  چاپ استیکر وینیل سفید و ترانسپارنت شفاف در انواع مدل‌ها

كاربرد در معماری:

بسياري از متريال‌های به كار رفته در نما،‌كف و ساير قسمت‌هاي يك ساختمان يا به طور مستقيم داراي نوعي چاپ است و يا حاوي روكشي است كه چاپ روي آن صورت گرفته است. در اين ميان بسياری از اين سطوح به شيوه چاپ ديجيتال به چاپ مي‌رسند.

كاربرد در چاپ عكس با كيفيت‌هاي بالا و در ابعاد نامحدود:

در دوراني نه چندان دور چاپ عكس به شيوه‌ آنالوگ و پس از عكاسي آنالوگ انجام مي‌شد. علاوه بر تغيير و تحولاتی كه با وارد شدن تكنولوژي‌های ديجيتال در عرصه توليد دوربين‌هاي عكاسي رخ داد شيوه‌های چاپ عكس نیز به همراه آن متحول شد. چاپگرهای جوهرافشان و نوری ديجيتال مي‌توانند روي انواع كاغذ، عكس را در چند دقيقه با كيفيتی بالا چاپ كنند. همچنين با روي كار آمدن چاپگرهاي فرمت عريض جوهرافشان اين امكان برای عكاسان پديد آمد تا بتوانند عكس‌های خود را در ابعادی بسيار بزرگ به چاپ برسانند و به اين ترتيب كاربری عكس‌های خود را گسترش بخشند.

كاربرد در صنايع بسته‌بندی:

يكي از بازارهای هدف چاپ ديجيتال در آينده يا صنايع بسته‌بندي و چاپ روي ليبل‌ و لفاف‌های مختلف است. با اينكه چاپ ديجيتال، جانشينی براي روش‌هاي معمول چاپ بسته‌بندي محسوب نمي‌شود، ولي اين فن‌آوری، براي بسته‌بندی انعطاف‌پذير كاربرد خود را دارد. هزينه پايين و توليد آنلاين بسته‌بندی انعطاف‌پذير،‌ دو هدف مورد توجه بخش‌های تحقيق و توسعه شركت‌های توليدكننده تجهيزات چاپ ديجيتال است. علاوه بر اين، كسب رضايت مشتری هايی كه سفارشات كم تيراژ دارند از ديگر موضوعات مورد توجه در اين عرصه است.

چاپ ديجيتال در اين عرصه از خصوصيات مثبتی نظير كوتاه بودن زمان آماده‌سازی براي چاپ توليد مقرون به صرفه‌تر و بي نياز از پليت برخوردار است ولی از آنجايی كه چاپ روي بسته‌هاي انعطاف‌ پذير نسبت به چاپ روی بسته‌هاي معمولی كار پيچيده‌تری به حساب مي‌آيد استفاده از چاپ ديجيتال در اين زمينه هنوز متداول و معمول نشده است.

براي مشتريانی كه به دنبال چاپ ديجيتال كم تيراژ هستند، مواردي از قبيل چاپ اطلاعات متغير،‌توليد نمونه چاپي براي محك زدن بازار، الزامات امنيتي براي جلوگيري از تقلب و كپي‌كاري در بسته­ بندی و رساندن سريع محصول به بازار از امتيازات اين شيوه‌ها است.

كاربرد در چاپ باركد و كدزنی:

از نمونه‌هاي بسيار پركاربرد روش جوهرافشان در صنايع توليدي، به صورت دستگاه‌هاي كدزن براي مصارفي نظير درج تاريخ تولید و انقضاء محصول، شماره‌زني و ساير علامات و اطلاعاتی است كه نياز است روي محصولات متنوع درج شود. به اين منظور دستگاه‌هاي كدزن به صورت inline روي خط توليد محصولات متنوع نصب مي‌شوند.

كاربرد در صنعت نشر و چاپ كتاب: ‌

موضوع چاپ كتاب بر اساس تقاضا (Book on Demand) چند سالي است كه در حوزه نشر خودنمايی مي‌كند.

اما در واقع اين قابليت كه بتوانيم كتاب مورد نظرمان را حتي در يك نسخه و در كمترين زمان ممكن به چاپ برسانيم از قابليت‌های چاپگرهاي ليزری است كه به طور پيوسته مرحله چاپ و صحافی را در درون خود انجام می دهند.

با تمام اين تفاصيل و كاربردهای گسترده چاپ ديجيتال، اين شيوه هنوز نوپاست و راه زيادی برای طي كردن پيش رو دارد. از چالش‌های مهم اين شيوه در مسير رشد و صنعتي شدن، موضوع هزينه‌ها و قيمت تمام شده بالاي چاپ ديجيتال در برابر چاپ‌های پرتيراژ است كه تمركز سازندگان ماشين‌آلات ديجيتال را به خود معطوف كرده است.

سوالی دارید؟ با ما صحبت کنید!
مکالمه را شروع کنید
سلام! برای چت در WhatsApp پرسنل پشتیبانی که میخواهید با او صحبت کنید را انتخاب کنید
ما معمولاً در چند دقیقه پاسخ می دهیم