کاغذ دیواری

کاغذهای دیواری

کاغذ دیواری دلخواه در اصل کاربرد جدیدی برای چاپگرهای فضای داخلی بسته (Indoor) تعریف شده‌اند و دقیقا شبیه یک پوستر دیواری بزرگ روی سطوح گوناگون نظیر گچ ، سنگ MDF و … با این چاپگرهای اکوسالونت قابل چاپ هستند. کاغذ دیواری (پوستر دیواری) با انواع طرح‌های عمومی که از قبل در آرشیو این دفتر موجود است و سفارشی که در اختیار خود کاربر است یا عکس صنعتی یا عکاسی صنعتی شده است در دکوراسیون دفاتر کار ، منازل،‌ رستوران‌ها، فروشگاه‌ها و… مورد استفاده قرار می گیرد .

پوستردیواری در عرف بازار عناوین دیگری هم گفته میشه مثل کاغذ دیواری سه بعدی ، کاغذ دیواری دکوراتیو ، کاغذ دیواری چاپی ، شید تصویری و…

چاپ کاغذ دیواری دلخواه نوعی محصول چاپی دیجیتال است که توسط دستگاه لارج فرمت اکوسالونت چاپ می شود . طرح کاغذهای دیواری دلخواه را که البته باید دارای دی پی آی بالا باشد در عرض های یک متر و یا هفتاد سانت ازهم جدا می شود.

انواع کاغذهای دیواری قابل چاپ دارای قابلیت شستشو بوده و در مقابل سایش از خود مقاومت نشان می دهدو این موضوع به لطف استفاده از جوهر های اکو سالونت می باشد.

تاریخچه کاغذ دیواری

دلیل اینگه گفته می شود تاریخچه کاغذ دیواری در واقع از چین باستان آغاز می‌شود این است که اولا مخترح کاغذ برای اولین بار چینی ها بوده اند و در ابتدا چینی ها کاغذ برنج را دیست یال قبل از میلاد مسیح بر روی دیوارهای خود می چسبانده اند.

گفته می‌شود که در قرن ۸ میلادی یک زندانی چینی راز کاغذ را بر عرب‌ها فاش نمود که در نتیجه آن‌ها نیز دانش کاغذسازی را به اروپا منتقل نمودند. پس از آن بسیاری از اروپائیان متمول به هنرمندان سفارش کاغذهای نقاشی شده در ابعاد وسیع را جهت نصب بر دیوارهای منازل خود می‌دادند، اما پوستردیواری واقعی با پیدایش صنعت چاپ متولد شد.

در گذشته چگونه تولید می شده؟

در دوران رنسانس ، پوستر های دیوار که با استفاده از تکنیک چاپ کلیشه چوبی تولید می‌شد، در میان اشراف اروپا محبوبیت یافت. از زمان قرون وسطی، طبقه تراز اول جامعه عادت به نصب فرشینه‌های تزئینی بر دیوارهای منازل خود داشتند. این فرشینه‌های تزئینی هم به اتاق رنگ می‌داد و هم به عنوان لایه‌ای عایق میان دیوار سنگی و فضای داخلی عمل می‌کرد و در نتیجه گرمای درون اتاق را حفظ می‌نمود.

ویژگیهای چاپ کاغذ دیواری:

آنچه تاکنون درمورد پوستردیواری مرسوم بوده یک سری wallpaper محدود در عرض شصت سانتیمتر بصورت رول کاغذ دیواری آماده موجود بوده. به لطف پیشرفت تکنولوژی چاپ لارج فرمت و همچنین گسترش تنوع متریال کاغذدیواری خام قابل چاپ این قابلیت بوجود آمده تا بتوان wallpaper را با سایز و طرح دلخواه با ویژگیهای منحصر به فرد دیگر به شما عزیزان ارائه کرد.

اولین ویژگی انتخاب طرح کاغذد یواری دلخواه با استفاده از آرشیو زیبا ،منحصربه فرد و با کیفیت بالا در چاپ پایتخت است،هرکد دارای یک کد بوده که می توان با ارایه این کد به سفارش گیرنده اقدام به ثبت سفارش نمود.

دومین ویژگی انتخاب سایز دلخواه کاغذ دیواری است که شما با اندازه گیری دیوار مورد نظر می توانید اقدام به سفارش پوستر دیواری مورد نظر بنمایید.

سومین ویژگی قابلیت چاپ پوستر با طرح دلخواه خودتان است.

مصارف دکوراسیون داخلی:

کاغذهای دیواری برای مصارف دکوراسیون داخلی است که تکنولوژی چاپ دیجیتال به کمک طراحان داخلی آمده است . این نوع متریال ; اغلب می توانند حاوی طرح‌های خاصی همانند مناظر طبیعی ، چهره افراد و شخصیت ها ، طرح‌های تبلیغاتی محصولات و خدمات ، بافت کاغذ دیواری و چرمی باشند.

کاغذ دیواری سه بعدی چیست؟

برای تعریف کاغذ دیواری سه بعدی لازم است تا مقدمه ای در مورد کاین محصول داشته باشیم . که در زبان انگلیسی به آن wallpaper گفته می شود نوعی متریال چاپی بصورت رول که دارای پوشش از جنس کاغذ یا PVC و یا یصورت ترکیب ایندو برای نصب بر روی دیوار اماکن مختلف مسکونی ، اداری ، فروشگاه ها و… به منظور زیبایی با تنوع زیاد طرح ونقش در دکوراسیون داخلی ساختمان بکار برده می شود.

منظور از سه بعدی چیست؟

منظور از پوسترهای دیواری سه بعدی امکان چاپ یک طرع سه بعدی که حالت پرسپکتیو گونه ای داشته باشد و احساس وجود عمق در تصویر را در ذهن تداعی می کند ، بر روی متریالی بنام کاغذ دیواری قابل چاپ دیجیتال می باشد.

ساختار تشکیل دهنده:

پوسترهای دیواری قابل چاپ معمولا از چند لایه شمال کاغذ و یک لایه pvc ویک لایه کوتینگ که بر رویه کاغذ دیواری کشیده می شود و آنرا با پوستر دیواری غیر قابل چاپ متمایز می کند و این لایه کوتینگ یا پوشش همان چیزی است که باعث جذب مرکب چاپ بر روی آن می شود.

روش سنتی:

در گذشته رسم بر این بوده است که کاغذدیواری بصورت رول های از قبل چاپ شده با طرح و رنگهای ازقبل طراحی و چاپ شده بودند که عموما بصورت پترن(الگوی تکرار شونده) به چاپ می رسیدند ولی به لطف پیشرفت روز افزون چاپ دیجیتال رولی امکان چاپ دیجیتال کاغذ دیواری سه بعدی بوجود آمد.

کاغذ دیواری سه بعدی در چه مکانهایی کاریرد دارد؟

 •  کاغذ دیواری بجای رنگ آمیزی دیوار بویژه جاهایی که بوی رنگ ایجاد مشکل می کند و ممکن است افرادی به بوی آن حساسیت داشته باشند.
 • استفاده از پوستر دیواری برای اتاق کودک با انتخاب تصاویر کارتونی شاد و با کیفیت بالا
 • چاپ پوستردیواری سه بعدی برای دیوار پشت تلویزیون در سالن (tv room)
 • چاپ عکس عروسی و یا شخصی عکسبرداری شده برای اتاق خواب
 • استفاده  لوگو در داخل طرح و یا بصورت تکرار شونده مناسب جهت دفاتر کار ، سالن های آرایش و …
 • چاپ کاغذدیواری با تصاویر غذا مناسب جهت رستوران ها و …

روش نصب کاغذ دیواری سه بعدی

مرحله یک: زیر سازی دیوار را بطور کامل انجام دهیم یعنی سطح دیوارهای موردنظر را آماده کنید. چنانچه گچ دیوار زخمی است و در جاهایی دارای فرورفتگی است آنها را با بتونه ترمیم کنید.

اگر در جایی رنگ دیوار پوسته شده است و یا دیوار موردنظر بسیار صیقلی و صاف است با کشیدن سنباده آن را کمی از حالت صیقلی خارج کنید تا کاغذ به خوبی برروی آن بچسبد.

در مرحله دوم : قسمت هایی از  سقف، در، پنجره ها و زوارها را رنگ کنید و سپس کاغذ دیواری را نصب کنید زیرا پاک کردن چسب کاغذ دیواری از روی سطوح رنگ شده راحت تر از پاک کردن رنگ چکیده برروی کاغذ دیواری است و در این صورت فاصله ای نیز در میان سطوح رنگ شده و پوشیده از کاغذ دیواری باقی نمی ماند.

بهتر است قبل از چسباندن کاغذ دیواری یک لایه آستر مخصوص برروی دیوارها بزنید. این لایه حفره های ریز  موجود در سطح دیوارها را پرمی کند.

طریقه برش:

ارتفاع دیوار ها  را اندازه بگیرید و کاغذها را در قطعات هم اندازه با ارتفاع دیوار به علاوه پنج الی ده سانتی متر اضافه ببرید و قطعه اضافی کاغذ را در پایین دیوار و محل اتصال آن با زمین به دقت ببرید.

چنانچه کاغذ دیواری شما طرح دار است باید طرح هر نوار کاغذ را با دقت با نوار بعدی تطبیق دهید. به این ترتیب باید نوارها را کمی بلندتر از دیوار ببرید تا امکان تطبیق دادن طرح فراهم باشد.

البته نصب کاغذ دیواری سه بعدی دارای روش نصب متفاوت تری می باشد و نیاز به تجربه بیشتری می باشد به این دلیل که اولا عرض متریال چاپی کاغذ دیواری سه بعدی یک متر بوده و در ثانی جفت کردن لت های کاغذ دیواری نیاز به تجربه بیشتری دارد.

پشت کاغذ دیواری ها را با قلم موی پهن به چسب آغشته کنید و آن را از بالا به پایین برروی دیوار بچسبانید. اگر کاغذ دیواری شما خود چسب است باید آن را قبلاً در آب سرد خیس کنید. دقت کنید که این کار را با آب گرم انجام ندهید چون برخلاف تصور اغلب افراد که آب گرم را برای این کار مناسب تر می دانند آب گرم باعث شسته شدن چسب کاغذ می شود.

روش جداکردن کاغذدیواری از دیوار:

 • اگر پس از مدتی مایل به تعویض کاغذ دیواری و کندن آن برای تعمیرات باشید، برای جداکردن کاغذ دیواری از دیوار آن را با محلول ۱ به ۲ مایع نرم کننده مثل شوینده ها پارچه با آب داغ و یا محلول یک فنجان سرکه در یک گالن آب داغ خوب خیس کنید.
 • پس از ۱۵ دقیقه کاغذ دیواری ها به راحتی از دیوار جدا می شوند. اگر کاغذها راحت جدا نشدند از یک کاردک کمک بگیرید و کاغذها را از پایین به بالا بکشید.

روش انتخاب فایل چاپ پوستر دیواری

 • می توانید برای اتاق کودک می توان از چاپ پوستر با طرح شخصیت های کارتونی استفاده کرد
 • چاپ پوستر دیواری طبیعت، تصویر یک جنگل زیبا با درختانی موازی هم و دارای پرسپکتیو انتخاب کنید.
 • چاپ پوستر تصویر دریا ، ساحل ، گل و… برای احساس آرامش بیشترانتخاب کنید.
 •  چاپ پوستر با تصویر نقشه جهان ، یک شهر مدرن و … انتخاب کنید.

استند ترحیم چیست و چه مورد استفاده ای دارد ؟

نوع متریالبالای 10 متربالای 50 متربالای 100 متر
چاپ بنر (4 پاس) 10 انس *خارجی1000009000080000
چاپ بنر (4 پاس) 10 انس *ایرانی900008000070000
چاپ فلکسی 18 انس (خارجی)180000170000150000
چاپ وینیل (استیکر) براق10000090000080000
چاپ وینیل (استیکر) مات10000090000080000
چاپ وینیل (استیکر) شیشه ای120000110000100000
چاپ وینیل (استیکر) مات ابریشمی150000140000130000
چاپ مش180000160000150000
چاپ بک لایت250000230000220000
چاپ سولیت150000140000125000
چاپ کنواس (بوم)250000220000200000
چاپ روی چرم---------
5/5 - (1 امتیاز)