چاپ دیجیتال کتاب فوری

چاپ دیجیتال کتاب

چاپ دیجیتال کتاب، امکان چاپ در هر تیراژی بصورت چاپ رنگی و یا سیاه و سفید را در اختیار مولف کتاب قرار میدهید.

چاپ کتاب الزاما برای ناشرین، مترجمین و موئلفین نمی باشد بلکه برای کاربردهای تجاری دیگر نظیر پورتفولیو،گزارش عملکرد،کتابچه راهنمای جامع و … کاریرد دارد.

چاپ دیجیتال کتاب

اجزای کتاب

کتاب از نظر ظاهر  ویژگی های خاصی دارد که مهمترین های آنها عبارتند از:

جلد کتاب:

پوشش بیرونی کتاب است که صفحات آن را به یکدیگر متصل کرده و از آنها محافظت می کند .جلد کتاب به چهار قسمت می توان تقسیم کرد که عبارتند از:

  • روی جلد
  • پشت جلد
  • داخل جلد

عطف کتاب:

چاپ دیجیتال کتاب

به لبه عمودی کتاب که اوراق کتاب به آن چسب خورده باشد عطف کتاب می گویند.در کتاب فارسی روی جلد در سمت راست و پشت جلد در سمت چپ صفحات کتاب قرار می گیرد و این دو صفحه، صفحاتی هستند که از بیرون صفحات کتاب دیده میشوند.

در کتاب های لاتین ، درست برعکس کتاب های فارسی می باشد. آخرین سطح جلد کتاب است و معمولاً مطالبی درباره نویسنده کتاب یا مشخصاتی که کتاب و بارکد بر روی آن چاپ می شود در کتابهای ترجمه لازم است زبان انتخاب شده زبان متن اصلی کتاب باشد.

داخل جلد در کتاب ها معمولاً سفید گذاشته میشود. عطف کتاب بخش میانی جلد های دوطرفه و در واقع لبه جلد و ستون فقرات کتاب محسوب می شود. عطف کتاب عنوان یا خلاصه‌ای از آن نام مولف مترجم و آرم ناشر ارائه می شود.

آستر بدرقه چیست؟

ورق سفید که نیمی از آن به جلد چسبانده می‌شود و نیمه دیگر آزاد قرار می گیرد در واقع همان اولین و آخرین کاغذ جلد گالینگور که عموماً با کاغذ سنگین تر و مرغوب تر از متن اصلی تهیه می شود و محافظ اتصال جلد با متن است.

روکش سلفون:

چاپ دیجیتال کتاب

روکش عبارت است از از پوشش کاغذی از جنس سلفون که برای محافظت از جلد و یا زیبایی روی آن کشیده می شود.

صحافی کتاب:

خانم تنظیم و به هم پیوستن صفحات کتاب یا امثال آن و قرار دادن آنها بین دو پوشش یا همان جلد به منظور یکجا نگه داشتن صفحات و جلوگیری از فرسوده یا پاره شدن و تسهیل استفاده از آنها را صحافی می گویند. رایج ترین روش صحافی کتاب در چاپ دیجیتال صحافی ، چسب گرم بوده که از طریق حرارت دادن به دانه های چسب جامد و تبدیل آنها به چسب مایع گرم ودرنهایت استفاده در صحافی می باشد.

صحافی چسب گرم کتاب

تجهیزات صحافی:

ماشین های کارگاه پس از چاپ بسیار متنوع هستند که در امر صحافی به کار گرفته می شود در یک تقسیم بندی کلی می توان به شکل زیر آنها را معرفی کرد

  • دستگاه برش
  • دستگاه سلفون کش
  • دستگاه چسب گرم

دستگاه برش:

این دستگاه در اندازه دهانه های مختلفی ساخته می‌شوند و برای برش های حجم های بسیار زیاد کاغذ و مقوا به صورت دسته ای ساخته می شوند. بعد از صحافی نوبت به برش جلد کتاب می رسد و کتاب از سه طرف برش داده می شودیا اصطلاحا دور بری می شوند.

برش کتاب

دستگاه چسب گرم:

دستگاه چسب گرم برای جلد زنی مجموعه برگ های چاپ شده کتاب با استفاده از چسب ذوب شده توسط حرارت استفاده می شود.

دستگاه سلفون کش:

دستگاه سلفون کش با استفاده از یک استوانه نورد از جنس استیل و انتقال گرمای یکنواخت به سلفون و با ایجاد فشار لایه نازک سلفون را بر روی جلد کتاب منتقل می کند.

سلفون کشی چاپ دیجیتال

جلد شومیز

میز مقوای ۲۰۰ و ۳۰۰ گرمی را صحافی شومیز میگویند جلد شومیز یک مقوای قابل انعطاف است که معمولاً بر روی آنچه انجام نمی شود.

قطع کتاب:

قطع کتاب اصطلاحی است که بیانگر ابعاد کتاب است به طور مثال به جای کتاب ۱۷ در بیست و سه و نیم به آن قطع وزیری می گویند و به عبارت دیگر قطع وزیری کتابی است که معمولاً ارزان ۱۷ سانتی متر و ارتفاع آن ۲۳ و نیم سانتیمتر می باشد.

قطع های استاندارد کتاب در ایران

نام قطع نشریهابعاد به سانتی متر قبل از برشابعاد حدودی ا ستانداردتعداد صفحه در یک طرف کاغذکاغذ پیشنهادی جهت شیت بندی
اندازه قطع رحلی بزرگ (مدیران)۳۳ × ۲۴B4۴ ۵۰×۷۰
سایز قطع رحلی ۲۸ × ۲۱A4 ۴۶۰×۴۵
اندازه قطع وزیری کتاب۲۳٫۵ × ۱۶٫۵B5۸ ۵۰×۷۰
اندازه قطع رقعی ۲۱٫۲× ۱۴٫۱A5۸ ۶۰×۴۵
ابعاد قطع ربعی۱۶٫۵ × ۱۲B6۱۶ ۵۰×۷۰
ابعاد قطع خشتی بزرگ ۲۲ × ۲۲— ۶ ۵۰×۷۰
سایز قطع خشتی کوچک۱۹ × ۱۹— ۶ ۶۰×۴۵
اندازه قطع پالتویی بزرگ ۲۲ × ۱۱٫۵— ۱۲ ۵۰×۷۰
ابعاق قطع پالتویی کوچک۱۹ × ۱۰۱۲ ۶۰×۴۵
سایز قطع جیبی ۱۵ × ۱۱۱۶۴۵×۶۰

 

اجزای کتاب از نظر محتوا:

مقدمه کتاب:

 در کالبد شناسی کتاب جزئی از قسمت پیش از متن است که حاوی مطالب گوناگون از جمله هدف از تدوین کتاب شرح مختصر موضوع و کاربرد های آن روش شناسی و مراحل تدوین و یا ترجمه کتاب مخاطبان کتاب را توضیح میدهد.

متن کتاب:

متن کتاب بخش اصلی و بدن های کتاب است و به صورت فصل های متعدد ارائه می گردد. بعد از صفحه فهرست مطالب اگر کتاب مقدمه داشته باشد ابتدا مقدمه و سپس متن شروع میشود.

پاراگراف بندی،. گذاری زیرنویس ضوابط خاصی دارد و شماره بندی داخل فصول یا متن در صورتی که لازم باشد فصول بخش ها بند ها و مطالب مهم کتاب شماره گذاری می شود.

فهرست یا نمایه:

فهرست یا نمایه واژه نامه و کلمات کلیدی موجود در متن است که به ترتیب الفبای تنظیم شده و شماره صفحه یا صفحاتی که کلمه در آن یافت می شود در مقابل آن ذکر می شود.

قطع کتاب اصطلاحی که بیانگر ابعاد کتاب است و به عبارت دیگر از اندازه سطح کتاب که بر حسب مساحت یک صفحه است کتاب یا طول و عرض آن است و یا نمی شود واژه قطع در چاپ به معنای اندازه صفحه است اما در عمل بر پایه عرض سطح چاپ شده و یا طول سطر در نظر گرفته می شود. قطع کتاب ها اندازه گوناگونی دارد و پرکاربرد ترین قطع کتاب در ایران رقعی ، زیری و رحلی می باشد.

طراحی جلد و محاسبه عطف کتاب

برای آغاز طراحی عرض فایل با دو برابر عرض روی جلد به علاوه عطف ما محاسبه می گردد  البته ارز جلب همان اندازه به اضافه برش را باید محاسبه نمود. به طور مثال برای کتاب وزیری ۲۰۰ صفحه عرض فایل دو برابر ۱۷۵ میلی متر که می شود ۳۵۰ میلیمتر به اضافه ۱۰۰ میلیمتر یعنی ارز جلد ۳۶۰ میلی متر در نظر گرفته می شود.

 

چاپ دیجیتال کتاب:

به طور کلی چاپ دیجیتال یک روش تبدیل تصاویر دیجیتال به سطوح چاپی است. در روش چاپ دیجیتال ، به کلیه ماشین آلات چاپی که محتویات چاپ را به صورت دیجیتالی دریافت می‌کنند و آن را بر روی سطوح چاپی منتقل می کنند ماشین چاپ دیجیتال گفته می شود.

چاپ افست کتاب:

چاپ کتاب با دستگاه های صنعتی با تیراژ بالا می باشد در حقیقت چاپ افست نوعی از چاپ که نوشته و عکس را بر سطح لاستیکی یک استوانه یا همان سیلندر گردان برمی گرداند و سپس آن را با فشار استوانه روی کاغذ چاپ می کند.

چاپ افست

بند کاغذ:

بند کاغذ اصطلاحی است که به بسته بندی کاغذهای برش نخورده که در کارخانه تولید شده استفاده می شود یکی از ابعاد معمول بندهای کاغذ ۱۰۰ سانتی متر در ۷۰ سانتی متر است که برای کاغذهای سری B استفاده می شود و برای مثال یک ورق آن به ۱۶ و رقم B5 برش می خورد. در مورد دیگر بندهای ۶۰ سانتی متر در ۹۰ سانتی متر است که برای کاغذ های سری a استفاده میشود و یک ورق آن به ۸ بند آچهار برش میخورد معمولاً تعداد ورق تحریر در هر بند پانصد برگ در گرماژ ۷۰ یا ۸۰ گرم است.

ویژگی چاپ دیجیتال کتاب

چاپ کتاب به صورت دیجیتال به خاطر مدیریت زمان و هزینه اندک و همچنین امکان چاپ در تیراژ پایین حتی یک نسخه چه باعث میشود که ریسک سرمایه گذاری چاپ کتاب را پایین بیاورد. با توجه به هزینه بالای چاپ کتاب به صورت افتد سرمایه‌گذاری برای عموم میسر نمی باشد به طور مثال زمانی که کتابی با تیراژ ۱۰۰ نسخه بخواهد چاپ شود به طور معمول برای چاپ افست هزینه بسیار بالایی دارد و در این شرایط بهتر ا اما نکته بسیار مهم و اساسی که در این مورد بحث است اگر بخواهیم در فروشگاه و نمایشگاه کتاب برای فروش و عرضه ارائه گردد پدیدآورنده و یا سرمایه گذار اولین فکری که در ذهن خود خطور می کند منابع مالی بوده و در فروش کتاب ها برای درآمدزایی است ست که چاپ کتاب به صورت دیجیتال انجام شود و کتاب ها نسبت به نیاز مشتری عرضه خواهد شد اما در نظر داشته باشید فردی که بخواهد اثر خود را در تیراژ ۱۰۰۰ جم چاپ کند مسلماً بایستی چاپ را به صورت افست انجام دهد تا قیمت تمام شده مقرون به صرفه تر باشد.

فرد دیگری با توجه به شناخت و روند بازار فروش کتاب کتابی را حدود ۱۰۰ برای شروع چاپ نموده و به فروشگاه‌های کتاب عرضه می‌کند و کتاب خود را به فروش می رساند و به خاطر همین انگیزه های بیشتری برای تولید و چاپ کتاب های بعدی خود خواهد داشت و همین امر باعث می شود صنعت چاپ دیجیتال روند رو به جلویی را پیش ببرد و با توجه به نیاز بشر کتاب در فروشگاه ها و نمایشگاه ها عرضه و ارائه می گردد.

حداقل تعداد چاپ کتاب یک نسخه هست

بله در چاپ دیجیتال کتاب هم امکان چاپ سیاه و سفید هست و هم امکان چاپ تمام رنگی

بله فقط پیشنهاد ما ما کاغذ گلاسه ۱۰۰ گرم هست و نهایتا۱۳۵ و بهتر هست قبل از صحافی چسب گرم کار منگنه بشه تا از جداشدن کاغذ از صحافی جلوگیری بشود.

5/5 - (1 امتیاز)