چاپ لیبل نیم تیغ

چاپ لیبل نیم تیغ به فرایند چاپ ُ و انجام روکش درصورت لزوم و در نهایت برش خاص در اطرف بخشهای مرد نطر لیبل به نحوی که فقط لایه چسبدار برچسب برش دادشده و لایه زیر بدون برش باقی ماده است میگویند.

 

اصطلاح نیم تیغ به چه معناست ؟

 شیت یا رول لیبل دارای رو لایه به هم چسبیده است یکی لایه رویین که بنا بر نوع لیبل از جنس پی وی سی یا کاغذ است و لایه زیر آن نوعی کاغذ نیم چسب یا لایه روغنی است دلیل آن هم جلوگیری از چسبیدن لایه چسبی به لایه زیرین است و معمولا زرد رنگ هم میباشد . نیم تیغ به تکنیک برش لایه چسبدار رویی بدون برش خوردن لایه زیرین میباشد.

در نتیجه وقتی شما محصول نهایی را تحویل میگیرید رول یا شیتی تحویل میگیرید که برچسب های برش خورده بر روی کاغذ نیم چسب یکپارچه چسبیده شده اند.و شما میتوانید براحتی آنها را از سطح زیرین جدا کنید.

چاپ لیبل نیم تیغ برش خورده

 

آیا در مقابل لیبل نیم تیغ لیبل تمام تیغ هم داریم؟

جواب این سوال بله هست زمانی که فشار تیغ برش به حدی باشد که لایه نیم چسب زیرین را هم ببرد ما در نتیجه لیبل تمام برش خورده با طرع دلخواه را داریم مثل تصویری که در زیر نشان داده شده است.

ایراد لیبل برش خورده کامل این است که جدا کردن آن از سطح نیم چسب زیرین بوسیله ناخن یا شیئ تیز باید انجام شود که بسیار سخت و زمان بر است.

چاپ لیبل نیم تیغ برش خورده

روشهای چاپ استیکر (برچسب) :

۱- چاپ دیجیتال لیزری(شیت)

۲-چاپ دیجیتال اکو سالونت (رول معمولا عرض یک متر)

۳-چاپ دیجیتال لارج فرمت ایندور (بعلت نیاز به روکش کاربرد کمتری دارد)

چاپ دیجیتال استیکر لیزری(شیت)

چاپ استیکر اکو سالونت

روش های برش و نیم تیغ استیکر

۱- کاتر پلاتر (cuter plotter )(که در مرکز ما انجام می شود)

دستگاه کاتر پلاتر عملکری مشابه پلاتر دارد که با این تفاوت که بجای هد چاپگر دارای یک تیغ شبیه به یک سوزن است که با توجه به مختصات xوy که در نقشه برش وجود دارد اقدام به برش می نماید .نرم افزارهای وکتور بیس (برداری) نظیر کرل ، اتوکد ، ایلوستریتور ، می توانند خروجی قابل فهم برای دستگاه برش استیکر را ایجاد کنند .مقدار فشاری که تیغ کاتر بر روی متریال وارد می کند بستگی به نیم تیغ یا برش کامل بودن کار و همچنین گرماژ استیکر دارد.

دستگاه کاتر پلاتر میتواند استیکرهای چاپ شده را دور بری کند و یا استیکرهای رنگی شبرنگ و روز رنگ را ببرد.

 

برش نیم تیغ کاترپلاتر

برش شبرنگ و روز رنگ

شبرنگ و روز رنگ به استیکرهایی گفته می شود که روی آن چاپ انجام نمی شود بلکه خود استیکر رنگی است و دارای تنوع رنگی بالایی هم هست و از جمله رنگ های طلایی ، نقره ای و مشکی مات هم علاوه بر طیف گسترده رنگ ها موجود میباشد

انواع دیگر استیکر چاپی بهمراه نیم تیغ

موارد دیگر که در ادامه ذکر شده اند در کارتن سازی یا چاپ افست با تیراژ های بالا کاربرد دارند و نیازمند به ساخت قالب اختصاصی هستند و خارج از حیطه کاری چاپ پایتخت میباشند .لازم به ذکر است علاوه بر لزوم سفارش در تیراژبسیار بالا زمان تحویل این نوع از چاپ و برش بسیار طولانی تر از چاپ دیجیتال و برش نیم تیغ کاتر پلاتر هست. 

۲- دایکات فکی (Platen Die Cut Machine)

3-دایکات پینگ پونگی (Rail Cutting Machine)

4- دایکات روتاری یا دوار (Rotary Die Cutting)

دایکات

سوالات متداول

نیم تیغ بره برش لایه رویی چسبدار لیبل و باقی ماندن کاغذ زیر لیبل میگویند

لیبل کاغذی مات و براق  لیبل پی وی سی مات و براق (وینیل) و لیبل های پی وی سی روزرنگ و شبررنگ و … 

بنا به سایز لیبل و تعدادی که در شیتهای ما جای می شود نیاز به محاسبه دارد ولی در تیراژ پایین قابل سفارش هست

بله از طریق واتس اپ  تلگرام و ایمیل می توانید سفارش را ثبت نمایید

۵/۵ - (۷ امتیاز)